Hotline: +421 32 776 32 15
E-mail: tsst@tsst.sk

Prečo je dôležité triediť kuchynský bioodpad?

Triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu prináša množstvo výhod pre občanov mesta aj pre životné prostredie. Jedným z hlavných dôvodov, prečo je dôležité triediť kuchynský odpad, je to, že bioodpad tvorí až 30–40 % celkového komunálneho odpadu a je zároveň najťažšou zložkou. Ak sa tento odpad správne vytriedi a nekončí v zmesovom odpade, výrazne sa znižuje množstvo odpadu, ktorý končí na skládke, vďaka čomu sa znižujú náklady spojené s poplatkom na uskaldnenie odpadu.

 

Koľko váži odpad z bežného obeda?

Keď varíme bežný obed, najväčšia a hlavne najťažšia časť odpadu, ktorá vznikne, je bioodpad. Šupky zo zemiakov, zeleniny, ovocia či zvyšky jedla. Hoci presná hmotnosť závisí od konkrétneho jedla, pri obede pre 4 osoby môže vzniknúť cca 1,5 kg kuchynského bioodpadu.

Podľa dostupných údajov na Slovensku každá osoba ročne vyprodukuje približne 150 až 200 kg komunálneho odpadu. Z tohto množstva tvorí bioodpad približne 30 až 40 %, čo znamená, že na osobu pripadá približne 45 až 80 kg bioodpadu ročne. Ak tento odpad správne vytriedime a umiestnime do hnedej nádoby na bioodpad, znížime hmotnosť zmesového odpadu, ktorý ide na skládku.

 

Bioodpad sa dá skvele spracovať na kompost

Bioodpad z hnedých nádob sa zváža na zberný dvor v našom meste, kde sa ďalej spracováva na kompost, ktorý sa opäť spätne využíva napríklad pri úprave terénu mestskej zelene. Takto sa bioodpad mení na niečo hodnotné pre našu prírodu.

 

Menšie náklady na spracovanie odpadu

Triedenie bioodpadu pomáha nielen životnému prostrediu, ale aj ekonomike mesta. Keď je bioodpad správne vytriedený, nevyžaduje si zbytočnú prepravu na skládku, čo šetrí náklady na jeho odvoz, uskladnenie a spracovanie. Ak sa bioodpad zmieša so zmesovým odpadom a skončí na skládke, už sa ďalej nespracováva, čím dochádza k zbytočnému zaťažovaniu životného prostredia a zvyšovaniu nákladov na skládkovanie.

 

Ako správne triediť bioodpad?

 

Do bioodpady patrí:

  • Zvyšky jedál a potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu (bez obalu)
  • Čajové vrecúška, kávové usadeniny
  • Zvyšky ovocia, zeleniny, škrupiny z vajec
  • Chlieb, pečivo, cestoviny, ryža
  • Použité papierové vreckovky, kompostovateľné vrecká (certifikované)

 

Do bioodpady nepatrí:

  • Jedlé oleje a tuky, tekuté zvyšky
  • Zvierací trus, obaly z potravín, veľké kosti
  • Necertifikované kompostovateľné vrecká

 

Prehľad triedenia bioodpadu nájdete tu: https://www.tsst.sk/bio/ 

 

Vďaka správnemu triedeniu bioodpadu vrátime prírode to, čo si berieme a zároveň pomôžeme obmedziť množstvo odpadu na skládke.